
akademický maliar
Ondrej IVAN
život • tvorba • odkaz
Zhodnotenie tvorby Ondreja IVANA
Autor: PhDr. Miroslav Kleban, kurátor VSG
Východoslovenská galéria ako odborné pracovisko a najväčšia regionálna kultúrna inštitúcia vyjadruje svoje odporúčanie pri zachovaní vysokej kultúrnej hodnoty výtvarného diela akademického maliara a reštaurátora Ondreja Ivana. Odborným a metodickým usmernením vyjadrujeme a podporujeme úmysel uchovať umeleckú pozostalosť maliara v zmysle spoločenskej zodpovednosti a verejného záujmu.
Ondrej Ivan patrí k osobnostiam prvej generácie povojnového obdobia, ktoré stáli pri zrode československej odbornej obce, položili základy odbornej práce v oblasti vedy a výskumu výtvarného umenia, na ktorých stavia svoje odborné aktivity súčasná generácia umelcov, teoretikov a historikov umenia, či kurátorov. Je predstaviteľom prvej profesionálnej a akademicky vzdelanej generácie reštaurátorov a kultúrnych dejateľov na Slovensku. Podieľal sa na spracovaní a spoznávaní ešte stále málo prebádaných kultúrnych dejín a histórie umenia v nadregionálnom presahu, s dôrazom na dejiny a výskum v oblasti reštaurovania, múzejníctva, zakladanie sietí regionálnych galérií a v neposlednom rade aj dejiny Liptova a Tatier.
Mimoriadne vzácne autentický, po umelcovi zachovaný interiér domu a ateliéru s príslušným mobiliárom, výtvarným dielom, písomnosťami a knižnicou prezentuje jedninečný celistvý súbor osobnej pozostalosti a archívu, ktorý je zdrojom poznania nielen života a diela Ondreja Ivana, ale uchováva tiež poznatky k dejinám regiónu, v ktorom bol mimoriadne činný ako umelec, reštaurátor, zanietený riaditeľ Liptovskej galérie Petra Michala Bohúňa a predstavuje tak mimoriadny zdroj poznatkov aj o ďalších osobnostiach, s ktorými udržiaval kontakt.
Zachovanie umeleckej a archívnej pozostalosti Ondreja Ivana je nesmiernym prínosom pre dejiny kultúry Slovenska a súvisiacim rozvojom umeleckého múzejníctva, zakladaním prvých galérií s odborným profesionálnym vedením a budovaním umeleckých verejných štátnych zbierok. Osobnosť Ondreja Ivana je vnímaná v kontexte činorodého dejateľa na poli rozvoja kultúry a umenia. Jeho aktivity vnímame ako kultiváciu verejného priestoru a významnej stopy spojenej s cestovným ruchom a ochrany kultúrneho a prírodného dedičstva regiónu. Ondrej Ivan patrí k prvej profesionálnej a akademicky vzdelanej generácie odborníkov, ktorí po skúsenostiach na štúdiách a centrálnych inštitúciách (SNG, VSG) sa vrátili pracovať do regiónu so snahou budovať odbornosť na danom mieste.
Odporúčanie zachovať dom a ateliér s umeleckou a archívnou pozostalosťou má vysoký potenciál nielen pre mesto a región, ale má ambíciu nového kultúrneho centra v oblasti kultúry a cestovného ruchu s možnosťami propagácie regiónu. Zachovanie umeleckého odkazu Ondreja Ivana bude prínosom pre súčasné i budúce generácie výskumníkov v oblasti histórie umenia a v neposlednom rade aj pre širokú odbornú a laickú verejnosť.
V Košiciach 26. novembra 2024
© 2021 Ing. arch. Branislav Ivan